Wiadomości branżowe

NTT DoCoMo testuje standard 5G we współpracy z Ericsson

  • Czołowa spółka telekomunikacyjna na rynku japońskim przygotowuje sieci 5G we współpracy z Ericsson
  • Wersje testowe 5G będą charakteryzować się ultrawysoką prędkością przesyłania danych (10 Gbps) przy wykorzystaniu pasma częstotliwości 15 GHz
  • Ewolucja ze standardu LTE do 5G jest korzystna zarówno dla użytkowników, jak i branży ze względu na zwiększoną wydajność i nowe aplikacje M2M

Największy japoński operator komórkowy NTT DOCOMO i Ericsson po wspólnym wprowadzeniu standardów od 2 G do 4G kontynuują współpracę i w tym roku zamierzają przetestować technologię 5G. Kontynuując rozbudowę sieci LTE, operator przymierza się już do nowego standardu 5G, który ma dostarczać użytkownikom jeszcze bardziej pozytywnych doświadczeń i będzie oferować m.in. nowe aplikacje M2M. Ten kolejny etap rozwoju technologii będzie charakteryzować się radykalnym zwiększeniem liczby mobilnych połączeń szerokopasmowych oraz szybkim wzrostem przepustowości. Standard 5G ma być spełnieniem długoletniej branżowej wizji, jaką jest nieograniczony dostęp do informacji dla wszystkich i dla wszystkiego.

Dzięki próbnemu systemowi 5G spółki Ericsson, NTT DOCOMO planuje osiągnąć ultrawysoką prędkość przesyłania danych powyżej 10 Gbps, zapewniając ponad 1000-krotnie większy potencjał sieci radiowych niż ten, który zapewniają obecnie sieci LTE.

Seizo Onoe, wiceprezes wykonawczy i dyrektor techniczny NTT DOCOMO, oświadczył: „Prace nad standardem 5G nabierają rozpędu, gdyż chcemy go ostatecznie wprowadzić do 2020 r. Doceniamy fakt, że standard ten zapewni znaczący wzrost wydajności umożliwiający obsługę przyszłych nowych aplikacji, które będą istotne zarówno dla użytkowników, jak i branży. W ramach tego eksperymentalnego testu bardzo chcemy zademonstrować potencjał technologii dostępu radiowego 5G".

Spółka Ericsson opracowała zaawansowane technologie antenowe z rozszerzonymi pasmami, wyższymi częstotliwościami oraz krótszymi interwałami czasu transmisji, a także radiowe stacje bazowe wyposażone w jednostki pasma podstawowego i jednostki radiowe opracowane specjalnie na potrzeby testu 5G.

Ulf Ewaldsson, starszy wiceprezes i dyrektor techniczny Ericsson, oświadczył: „Standard 5G będzie kluczowym elementem działań branżowych mających na celu stworzenie społeczeństwa sieciowego. Jestem zachwycony możliwościami nowych technologii, które opracujemy we wstępnej współpracy z NTT DOCOMO. Jest to ważny etap w transformacji branży, z którą właśnie mamy do czynienia".

Oprócz nowych technologii antenowych test obejmuje obszary technologii związane z architekturą makro i małych komórek opartą na sieci heterogenicznej, komunikacji szerokopasmowej z wykorzystaniem pasm częstotliwości 15 GHz oraz transmisji o zwiększonej szybkości i przepustowości.

Ericsson wspólnie z NTT DOCOMO przygotowuje testy terenowe, które mają odbyć się w japońskim mieście Yokosuka.

Prace prowadzone przez Ericsson nad standardem 5G obejmują aktualne badania rozpoznawcze oraz wstępne działania standaryzacyjne we współpracy z ważnymi organami ds. standardów i grupami branżowymi; Ericsson będzie jednym z głównych podmiotów kształtujących tę kolejną generację technologii sieciowej aż do wprowadzenia jej do obrotu. Ericsson utworzyła nowe laboratorium badawcze na potrzeby wspólnych prac nad siecią 5G. Badania nad standardem 5G cały czas trwają; jego komercyjne wdrożenie przewidziane jest w okolicach 2020 r.

 

O firmie Ericsson

Ericsson, największy na świecie dostawca technologii i usług dla operatorów telekomunikacyjnych, oferuje społeczeństwu sieciowemu efektywne rozwiązania działające w czasie rzeczywistym, które pozwalają nam wszystkim swobodniej studiować, pracować i żyć w zróżnoważonych społecznościach na całym świecie.

Nasza oferta obejmuje usługi, oprogramowanie i infrastrukturę teleinformatyczną dla operatorów telekomunikacyjnych i firm z innych branż. Obecnie ponad 40 procent światowego ruchu mobilnego przechodzi przez sieci firmy Ericsson. Obsługujemy sieci klientów, z których korzysta ponad 2,5 miliarda abonentów.

Działamy w ponad 180 krajach i zatrudniamy przeszło 110 000 pracowników. Ericsson założony w 1876r., ma centralę w Sztokholmie. W 2013 roku firma osiągnęła sprzedaż netto w wysokości 227,8 mld SEK. Ericsson jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie i NASDAQ w Nowym Jorku.

Zapraszamy na:

www.twitter.com/ericsson_poland

www.youtube.com/ericssonpolska

www.facebook.com/ericssonpolska

Źródło Ericsson Sp. z o.o.. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts