Wiadomości branżowe

Norton radzi jak chronić swoje prezenty (i informacje) podczas zakupów świątecznych

Teaser

Zbliżające się święta sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać czym obdarować najbliższych. Najczęściej jednak decyzje te zostawiamy na ostatnią chwilę, jak co roku denerwując się, że nie pomyśleliśmy o tym wcześniej. Coraz częściej prezenty kupujemy za pomocą smartfonów i tabletów, przeglądając oferty online. Niestety, większość użytkowników urządzeń mobilnych nie zastanawia się nad bezpieczeństwem tego typu transakcji. Jak pokazał Raport Norton 2013, aż 59% posiadaczy smartfonów i tabletów w Polsce nie wie, że na tego rodzaju urządzenia istnieją aplikacje zabezpieczające. Coraz więcej osób robi zakupy za pomocą niechronionych urządzeń, a ten sezon może stać się rekordowy jeśli chodzi o zyski oszustów czyhających na przejęcie cennych danych z takich smartfonów i tabletów. Co więcej, 36% posiadaczy urządzeń mobilnych zetknęło się z cyberprzestępczością, a średni koszt przypadający na ofiarę ataku wyniósł w mijającym roku w naszym kraju 983 zł.

Właśnie dlatego eksperci Norton opracowali 3 proste porady, stosowanie których pozwoli ustrzec się wielu skutków działania oszustów internetowych: 

  1.        Uważaj na nieznanych sprzedawców i niezabezpieczone sieci bezprzewodowe (Wi-Fi)

Staraj się robić zakupy jedynie w znanych sklepach internetowych o dobrej reputacji. Jeśli nazwa sprzedawcy nic Ci nie mówi, poświęć chwilę na sprawdzenie go w internecie – potwierdź dane adresowe, zobacz czy inni internauci chwalą sobie zawarte transakcje. Pamiętaj, że jeśli oferta jest tak korzystna, że wydaje się aż mało prawdopodobna, może być jedynie przynętą na szukających okazji internautów. Nie rób zakupów za pośrednictwem publicznie dostępnych i niezabezpieczonych hasłem sieci Wi-Fi. Transmisję danych za ich pośrednictwem może łatwo przechwycić nawet niedoświadczony haker, a w przypadku transakcji online pozna również numer konta bankowego i inne poufne informacje.

  1.        Chroń swoje urządzenia

Smartfony i tablety warto chronić nie tylko przed zagrożeniami z internetu, ale również bardziej tradycyjnymi wypadkami jak zgubienie lub kradzież – niestety doświadczyła ich aż 1/5 badanych Polaków (Raport Norton 2013), a w zatłoczonych centrach handlowych jest o to szczególnie łatwo. Ekran urządzenia warto dodatkowo blokować hasłem lub kodem PIN, by nie można było łatwo odczytać zapisanych w nim poufnych informacji. Przed kradzieżą lub zgubieniem urządzenia warto zabezpieczyć się również programem takim jak Norton Mobile Security – w przypadku utraty urządzenia pozwala on na zdalne usunięcie zapisanych danych, wyświetlenie wiadomości dla znalazcy czy zlokalizowanie urządzenia na mapie.

  1.        Aplikacje pod kontrolą

Dokładnie sprawdzaj, jakich uprawnień żądają instalowane przez Ciebie aplikacje i nie używaj takich, które wymagają zbyt wiele (np. dostępu do listy kontaktów). Badania firmy Symantec wykazały, że aż 32% mobilnego złośliwego oprogramowania w 2012 r. miało na celu wykradanie danych (Symantec ISTR 2013). Pomóc może oprogramowanie zabezpieczające, które sprawdzi czy instalowane aplikacje nie mają ukrytych funkcji, jak np. wykradanie listy kontaktów czy adresów e-mail z urządzenia.

Informacje o firmie Symantec

Symantec chroni informacje na całym świecie i jest globalnym liderem w dostarczaniu rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo i dostępność informacji oraz umożliwiających tworzenie kopii zapasowych. Nasze innowacyjne produkty i usługi chronią ludzi i informacje we wszystkich środowiskach — od najmniejszych urządzeń mobilnych do korporacyjnych centrów przetwarzania danych i systemów opartych na chmurze. Nasze doświadczenie w dziedzinie ochrony danych, tożsamości i interakcji zapewnia klientom poczucie bezpieczeństwa w cyfrowym świecie. Więcej informacji znajduje się na stronie www.symantec.com lub go.symantec.com/socialmedia.

###

INFORMACJA DLA REDAKTORÓW: Więcej informacji o firmie Symantec Corporation i jej produktach można znaleźć pod adresem http://www.symantec.com/news.

Symantec i logo Symantec są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Symantec Corporation lub jej spółek zależnych w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Inne nazwy mogą być znakami towarowymi odpowiednich podmiotów.

STWIERDZENIA WYBIEGAJĄCE W PRZYSZŁOŚĆ: Każde stwierdzenie wybiegające w przyszłość dotyczące planowanych produktów jest wstępnym oszacowaniem, a przyszłe daty ich wprowadzenia na rynek są przybliżone i mogą ulec zmianie. Przyszłe wersje produktów lub planowane modyfikacje dotyczące ich możliwości, funkcjonalności lub właściwości podlegają bieżącej ocenie firmy Symantec i mogą, ale nie muszą zostać wdrożone, w związku z czym nie należy ich traktować jako zobowiązań ze strony firmy Symantec lub podstawy podejmowania decyzji o zakupie. 

Źródło Norton. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts