Popraw Wiadomości branżowe

Raport Norton 2013 – koszt przypadający na ofiarę cyberprzestępczości wzrósł o 50%

Teaser

Użytkownicy śpią ze swoimi smartfonami i tabletami w zasięgu ręki, nie dbają jednak o ich ochronę

 Warszawa, 8 października 2013 r. — Firma Symantec opublikowała „Raport Norton 2013”, który dowodzi, że choć spadła liczba dorosłych internautów padających ofiarą cyberprzestępców, to średni koszt ataku przypadający na ofiarę wzrósł o 50%[i].

 Współcześni cyberprzestępcy stosują bardziej zaawansowane metody, takie jak oprogramowanie ransomware i ukierunkowane akcje typu spear-phishing, które pozwalają im zdobyć więcej pieniędzy w jednym ataku niż kiedykolwiek dotąd” — powiedziała Jolanta Malak, dyrektor generalny w firmie Symantec Poland. „Z Raportu Norton wynika, że 49% użytkowników wykorzystuje swoje prywatne urządzenia zarówno do pracy, jak i do zabawy. Stwarza to całkiem nowe zagrożenia dla firm, ponieważ cyberprzestępcy mają możliwość dotarcia do jeszcze większej ilości cennych informacji”.

 Raport wykazał również, że użytkownicy nie chronią swoich urządzeń, choć niemal połowie posiadaczy smartfonów zależy na nich tak bardzo, że ma je w zasięgu ręki również podczas snu. 48% użytkowników urządzeń mobilnych nie stosuje nawet podstawowych środków ostrożności, takich jak hasła, oprogramowanie zabezpieczające czy robienie kopii zapasowych plików. Ta beztroska stwarza ryzyko zarówno dla nich, jak i dla ich cyfrowej tożsamości.

 „Gdyby to był test, użytkownicy urządzeń mobilnych nie zadaliby go” — powiedział Maciej Iwanicki, ekspert firmy Symantec ds. bezpieczeństwa internetowego. „Choć konsumenci zabezpieczają swoje komputery, brakuje im świadomości, że chronić należy również smartfony i tablety. To tak, jak gdyby korzystać z systemu alarmowego w domu, ale nie zamykać samochodu i zostawiać w nim szeroko otwarte okna”. 

Informacje dotyczące polskich internautów:

  • W ciągu ostatnich 12 miesięcy 6 milionów Polaków padło ofiarą cyberprzestępców.
  • W tym czasie koszty związane z działalnością przestępców internetowych wyniosły w naszym kraju 6 miliardów złotych.
  • Tylko 28% używa podstawowych programów zabezpieczających na smartfonach.
  • 50% użytkowników smartfonów nie kasuje maili od nieznanych nadawców.
  • 21% polskich rodziców pozwala dzieciom korzystać ze swoich służbowych urządzeń, a w szczególności grać na nich, pobierać aplikacje oraz robić zakupy.
  • 31% Polaków dzieli się z innymi swoimi hasłami do mediów społecznościowych. 

[i] Norton Cybercrime Report, wrzesień 2012 r., strona 6 (http://www.norton.com/2012cybercrimereport) — średni koszt przypadający na ofiarę: 197 USD. Symantec Corporation, Raport Norton, październik 2013 r., strona 8 (go.symantec.com/norton-report-2013) — średni koszt przypadający na ofiarę: 287 USD.

Więcej informacji na temat ustaleń zawartych w Raporcie Norton 2013 w skali globalnej i dla poszczególnych krajów można znaleźć pod adresem: http://www.symantec.com/about/news/resources/press_kits/detail.jsp?pkid=norton-report-2013.

Więcej informacji na temat oferty oprogramowania Norton dla urządzeń mobilnych można znaleźć klikając tutaj.

Informacje na temat Raportu Norton

Raport Norton (dawniej Norton Cybercrime Report) to jedno z największych badań dotyczących cyberprzestępczości dotykającej użytkowników indywidualnych na całym świecie. Opiera się on na ankietach z udziałem ponad 13 000 dorosłych respondentów z 24 krajów. Celem badania jest przeanalizowanie, jak cyberprzestępczość oddziałuje na konsumentów i w jaki sposób nowe technologie wpływają na ich bezpieczeństwo.

###

 Metodologia stosowana przy tworzeniu Raportu Norton

Badanie przeprowadziła firma Edelman Berland w okresie od 4.07.2013 do 1.08.2013 metodą ankiet online, które objęły 13 022 osoby dorosłe w wieku od 18 do 64 lat, pochodzące z 24 krajów (Arabia Saudyjska, Australia, Brazylia, Chiny, Dania, Francja, Holandia, Indie, Japonia, Kanada, Kolumbia, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Rosja, RPA, Singapur, Stany Zjednoczone, Szwecja, Turcja, Wielka Brytania, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie). Margines błędu dla całej próby dorosłych (n = 13 022) wynosi 0,9% przy poziomie ufności 95%. W USA i Indiach wywiady objęły po 1000, a w pozostałych krajach po 500 dorosłych respondentów. Dane z różnych krajów zostały opatrzone wagami, tak aby wszystkie kraje były reprezentowane jednakowo (po 500 dorosłych).

UWAGI DO REDAKTORÓW: Więcej informacji o firmie Symantec Corporation i jej produktach można znaleźć pod adresem http://www.symantec.com/news. Symantec, logo Symantec i Norton są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy Symantec Corporation lub jej podmiotów stowarzyszonych w Stanach Zjednoczonych i innych krajach. Inne nazwy mogą być znakami towarowymi odpowiednich właścicieli.

Źródło Norton. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts