IT i technologie LIFESTYLE

Nauka programowania w internecie – porady dla samouków

Data publikacji: 2015-08-14
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nauka programowania w internecie – porady dla samouków
Kategoria: LIFESTYLE, IT i technologie

Internet pełen jest darmowych i płatnych materiałów do nauki programowania o wysokiej jakości, na wszystkich poziomach zaawansowania. W niniejszym tekście wskażemy te najpopularniejsze, zarówno w języku polskim, jak i angielskim

Nauka programowania w internecie – porady dla samouków LIFESTYLE, IT i technologie - Internet pełen jest darmowych i płatnych materiałów do nauki programowania o wysokiej jakości, na wszystkich poziomach zaawansowania. W niniejszym tekście wskażemy te najpopularniejsze, zarówno w języku polskim, jak i angielskim

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w roku akademickim 2014/2015 informatyka była najczęściej wybieranym kierunkiem studiów – ponad 30 tys. kandydatów. Dodatkowo, cztery najczęściej wybierane szkoły wyższe w tym okresie to politechniki, kolejno: Warszawska, Gdańska, Poznańska i Łódzka. Ta pierwsza mogła się pochwalić współczynnikiem 7,9 kandydata na jedno miejsce. Zapotrzebowanie na programistów zgłaszają pracodawcy, a rządy przeznaczają spore środki na wspieranie takich kierunków jak informatyka, informatyka stosowana, automatyka i robotyka, informatyka i ekonometria, itp. Popularność informatyki przypomina tą, którą w latach 90. cieszyły się kierunki finansowe. Pracodawcy w pierwszej kolejności poszukują jednak osób o konkretnych umiejętnościach, takich jak podstawy technologii webowych i programowania.

Na pytanie, czy programowanie warto studiować, postaramy się odpowiedzieć w kolejnym artykule. Tym razem przyjrzymy się internetowi jako alternatywnemu źródłu pozyskiwania takich umiejętności. Nawet gdy nie zamierzasz być programistą czy developerem, mogą się one przydać, np. jeśli tworzysz start-up technologiczny i chcesz zrozumieć, jak programowanie i najnowsze technologie mogą przekuć twój innowacyjny pomysł w działające rozwiązanie. 

Elementarz programowania na wyciągnięcie ręki 

Jeśli planujesz uczyć się programowania z internetu, w jego zasobach znajdziesz wiele wartościowych i niedrogich źródeł wiedzy. Są to popularne portale i fora, takie jak kuzniaprogramistow.pl, javastart.pl,4programmers.net i coderscity.pl, które udostępniają, często nieodpłatnie, materiały do nauki technologii webowych, języków programowania i API (zestaw reguł pozwalających programom na komunikowanie się między sobą, pozwalający m.in. na wytwarzanie aplikacji mobilnych na systemy Android, czy iOS). Są to także aktywne w internecie prywatne osoby, dla których nauka online to okazja z jednej strony do podzielenia się swoim doświadczeniem, a z drugiej do zbudowania dużej popularności.

C++ – najlepszy start do programowania

Jedną z takich osób jest Mirosław Zelent, programista i jeden z najpopularniejszych polskich vlogerów na portalu YouTube. Kanał Zelenta z wszechstronnymi, bezpłatnymi materiałami szkoleniowymi subskrybuje już ponad 26 tys. internautów. Zainteresowani tworzeniem stron internetowych nauczą się tam podstaw takich technologii, jak:

HTML5 – najnowsza odsłona języka znaczników, stanowiącego fundament stron i aplikacji internetowych

CSS3 – język kaskadowych arkuszy stylów wykorzystywany do manipulowania wyglądem strony/aplikacji

JavaScript – język programowania, którego najpopularniejszym zastosowaniem jest wykonywanie dynamicznych interakcji między użytkownikiem a stroną/aplikacją (animacje, reagowanie na akcje użytkownika, walidacja formularzy itp.)

PHP – kolejny język programowania niezwykle popularny wśród web developerów, baza m.in. najpopularniejszych platform typu Content Management System (CMS – WordPress, Drupal, Joomla)

Adepci technologii serwerowych poznają pakiet XAMPP i odpowiadającą za zarządzanie bazami danych technologię MySQL. Dużą popularnością cieszy się kurs C++, jednego z najpopularniejszych i najbardziej wymagających języków programowania, który według wielu zapewnia najlepszy start do zawodowego programowania.

– Dlaczego akurat C++? Z jego nauką jest trochę jak z przyswojeniem łaciny – reminiscencje C++ odnajdziemy później w bardzo wielu współczesnych językach programowania wysokiego poziomu (tak jak łacinę odnajdziemy w wielu językach świata). Po poznaniu C++ otwiera się wiele drzwi: pisanie programów (QT, C#,Java, SFML, OpenGL, Unity), tworzenie witryn www (HTML, CSS, JavaScript, PHP, SQL, Symfony, Ruby on rails, Django) albo aplikacji mobilnych na Androida czy iOS – mówi Mirosław Zelent dla web.gov.pl.

Zrozumienie ogólnych zasad programowania, zwłaszcza wszechobecnych dziś języków obiektowych, otwiera drogę do budowania profesjonalnych kwalifikacji. 

– Buduj swoje umiejętności stopniowo – przepracuj dobrze podstawy programowania w ogóle, a twoja nauka niech będzie harmonijna, czyli niech jedna umiejętność wynika z drugiej – radzi Zelent.

Angielski – język nowych technologii

Angielski jest często nazywany językiem internetu, technologii czy start-upów. Każdy zainteresowany karierą w programowaniu i nowych technologiach powinien szlifować tę umiejętność – to właśnie po angielsku pisane są najlepsze blogi, organizowane najlepsze branżowe konferencje czy webinary. Angielski umożliwia specjalistom z całego świata współpracę. Właśnie dlatego programiści, nawet pisząc po polsku, chętnie korzystają z angielskiej terminologii. Jeśli twój angielski pozwala ci na swobodne korzystanie z materiałów tekstowych i filmowych po angielsku, masz dostęp do bogatej kolekcji darmowych, legalnych, wysokiej jakości materiałów do nauki programowania i technologii internetowych (HTML i CSS).

10 najlepszych stron do nauki programowania

1. Codeacademy – dla zainteresowanych tworzeniem stron internetowych. Można tu znaleźć podstawy, czyli język znaczników HTML, język stylów CSS, odpowiadający za aspekt wizualny oraz język programowania JavaScript, wykorzystywany m.in. do tworzenia interakcji między stroną a użytkownikiem. Codeacademy, współtworzony przez internautów portal, oferuje interaktywne kursy, quizy i fora dla początkujących webdeveloperów i jest jednym z najpopularniejszych, pierwszych przystanków dla internetowych samouków. 

2. edX – certyfikowane kursy internetowe przygotowane przez najlepsze uniwersytety na świecie. Np.Uniwersytet Harvarda, proponuje CS50x, rozbudowany, wielogodzinny kurs nauki o komputerach, z angażującymi wykładami, ćwiczeniami i testami. Kurs daje możliwość uzyskania certyfikatu i dawki wiedzy zbliżonej do tej wyniesionej ze studiów informatycznych, jako że to właściwie internetowa, interaktywna wersja kursu oferowanego na tej słynnej amerykańskiej uczelni (CS50). To propozycja dla ambitnych, którzy z wiedzą programistyczną wiążą swoją zawodową przyszłość.

3. StackOverflow – część Stack Exchange, największego w internecie zbioru witryn typu Q&A (pol. – pytania i odpowiedzi), Dotyczą one szeroko pojętej tematyki programowania. Uczestnicy każdej wymiany pytań i odpowiedzi mogą nagradzać odpowiedzi plusami. Odwiedzający serwis dzięki temu wie, które są uważane przez internautów za najlepsze.

4. Codepen, JSfiddle, Jsbin, Tinkerbin – najszybszy sposób na sprawdzenie poprawności własnego kodu, a następnie udostępnienie go innym.

5. Github – portal stworzony na bazie systemu kontroli wersji Git. Kontrola wersji pozwala na aktualizowanie każdego projektu bez utraty jego wcześniejszych wersji. Takimi projektami można się dzielić z innymi, wspólnie edytować itp. Github upodobali sobie programiści, którzy wykorzystują go nie tylko jako narzędzie codziennej pracy, ale także do stworzenia portfolio. Umożliwia również darmowy hosting internetowych projektów.

6. Udemy, Coursera, Lynda, Treehouse – popularne witryny gromadzące kursy technologiczne na różne tematy: marketing, technologie webowe, popularne i niszowe języki programowania.  Część z nich oferowana jest bezpłatnie, część w atrakcyjnych promocjach, za niektóre trzeba zapłacić pełną cenę. 

7. Livecoding.tv – ten stosunkowo młody projekt pozwala oglądać pracę innych programistów na żywo. 

8. W3Schools – skarbnica wiedzy i tekstowych kursów z przykładami, od organizacji uczestniczącej w tworzeniu standardów technologii WWW, zwłaszcza HTML5 i CSS3.

9. Mozilla Developer Network – zbiór wiedzy nt. standardów tworzenia stron WWW, HTML5 i CSS3 według fundacji Mozilla.

10. Blogi, Twitter – dla zaawansowanych odpowiednią propozycją będą blogi i konta społecznościowe znanych ekspertów, takich jak Aral Balkan, Chris Kaufman, Ryan Carson czy Jeffrey Zeldman. Oferowana tam wiedza jest praktyczna i aktualna. Inne ciekawe propozycje to m.in.: Coding Horror, Girl Develop IT, A List Apart, Code Better, Codeless Code (przypowieści dla programistów w stylu buddyjskich Gong'an), Smashing Magazine czy Position Absolute.

Autor

Adrian Senecki
Dziennikarz
web.gov.pl
Zachęcamy do zadawania pytań autorowi: wyślij email

Artykuł udostępniamy na licencji Creative Commons CC BY-ND 3.0 PL (http://creativecommons.org/licenses/by-nd/3.0/pl/). Warunkiem wykorzystania tekstu jest zachowanie go w niezmienionej formie oraz wyraźne oznaczenie autora (imię i nazwisko) oraz podlinkowanego źródła tekstu (www.web.gov.pl). Wykorzystanie fragmentów tekstu jest możliwe na zasadach cytatu, określonych Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Nauka programowania w internecie – porady dla samouków LIFESTYLE, IT i technologie - Internet pełen jest darmowych i płatnych materiałów do nauki programowania o wysokiej jakości, na wszystkich poziomach zaawansowania. W niniejszym tekście wskażemy te najpopularniejsze, zarówno w języku polskim, jak i angielskim
Hashtagi: #LIFESTYLE #IT i technologie

Similar Posts