IT i technologie LIFESTYLE

Czy wiesz, że… Nieznane fakty na temat wind

Data publikacji: 2014-03-23
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Czy wiesz, że… Nieznane fakty na temat wind
Kategoria: LIFESTYLE, IT i technologie

23 marca 1857 roku – to dzień, w którym po raz pierwszy uruchomiono windę pasażerską. Miało to miejsce w Nowym Jorku, a na pamiątkę tego dnia ustanowiono Międzynarodowy Dzień Windy. Jest to dobry moment, aby zapoznać się z kilkoma nieznanymi i ciekawymi faktami na temat wind.

Czy wiesz, że… Nieznane fakty na temat wind LIFESTYLE, IT i technologie - 23 marca 1857 roku – to dzień, w którym po raz pierwszy uruchomiono windę pasażerską. Miało to miejsce w Nowym Jorku, a na pamiątkę tego dnia ustanowiono Międzynarodowy Dzień Windy. Jest to dobry moment, aby zapoznać się z kilkoma nieznanymi i ciekawymi faktami na temat wind.

Choć winda oparta na znanym nam do dziś mechanizmie pojawiła się w połowie XIX wieku, to jej prymitywne prototypy znane były dużo wcześniej, już w czasach starożytnych. Wtedy jednak dźwigi nie służyły przewożeniu ludzi, a transportowaniu materiałów budowlanych podczas wznoszenia monumentalnych budowli. Najprostsze mechanizmy oparte na przeciwwadze wzbudzały zachwyt. A jak jest dziś? Choć windy już nikogo nie dziwią, a wręcz przeciwnie – są standardem, poniżej przedstawiamy 10 ciekawostek, które pozwolą zachwycić się nimi na nowo.

 

Czy wiesz, że:

 

W biurowcu Warsaw Spire, który powstaje na warszawskiej Woli, zostaną zamontowane pierwsze w Polsce windy dwupokładowe marki Schindler. Będą zatrzymywały się na dwóch piętrach jednocześnie.

 

Trudno ustalić, gdzie znajduje się najstarsza winda w Polsce. O to miano walczy kilka urządzeń. Najnowsze doniesienia podają, że najstarszy jest dźwig w Grudziądzu, podobno został zamontowany jeszcze w 1890 roku.

 

W jednym z londyńskich biurowców jest ciasteczkowa winda. Aby umilić podróż pracownikom, w ściany kabiny zostały wciśnięte popularne ciasteczka. Jest ich aż 1300! Z kolei w Chicago zamontowano windę zrobioną z piernika. Do jej osłodzenia użyto  prawie 1000 piernikowych cegiełek, 100 kg lukru, 66 kg cukru i 38 kg czekolady. To musi być dopiero podróż ze smakiem 🙂

 

Czy w windzie można zamieszkać? Pewna studentka sztuki z Holandii pokazała, że owszem. Dziewczyna przeprowadziła eksperyment, na jeden dzień urządzając wnętrze windy jak mini mieszkanie. Zaskoczenie mieszkańców budynku idących do pracy musiało być ogromne.

 

W Szkocji stworzono windę obrotową pełniącą funkcję śluzy wielostopniowej.
Konstrukcja przypomina gigantyczny “diabelski młyn”.  Za jej pomocą można transportować łodzie pływające w pozycji pionowej między kanałem Forth and Clyde a kanałem Union. Wysokość całej konstrukcji wynosi ponad 35 metrów.

Winda napędzana słońcem? Wydaje się niemożliwe, a jednak. Szwajcarski koncern Schindler niebawem wprowadzi na rynek windę solarną w całości napędzaną słońcem.

 

400 osób w 5 windach? Tylko w Chinach. W jednym z biurowców w Osace możemy podróżować windami, z których każda pomieści 80 osób . Dzięki temu pracownicy na pewno nie spóźniają się do biur.

 

Jedno z najmniejszych  muzeów na świecie – muzeum osobliwości, mieści się w części dawnego szybu windy na nowojorskim Manhattanie. Od powstania w 2012, co roku, przyciąga coraz więcej osób.

 

Efektywna prezentacja to taka, którą możesz przedstawić podczas jazdy windą. Kalifornijscy biznesmeni twierdzą, że dobry pomysł, produkt, markę można przedstawić w zaledwie 20 sekund, czyli tyle ile średnio jedzie winda z parteru na najwyższe piętro. Taka prezentacja nazywa się elevator pitch.

 

W Hammetschwand w Szwajcarii znajduje się najwyższa w Europie konstrukcja zewnętrzna z windą. Za jej pomocą można dostać się do punktu widokowego na płaskowyżu Bürgenstock. Winda pokonuje wysokość 153 metrów do szczytu Hammetschwand w mniej niż minutę.

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Czy wiesz, że… Nieznane fakty na temat wind LIFESTYLE, IT i technologie - 23 marca 1857 roku – to dzień, w którym po raz pierwszy uruchomiono windę pasażerską. Miało to miejsce w Nowym Jorku, a na pamiątkę tego dnia ustanowiono Międzynarodowy Dzień Windy. Jest to dobry moment, aby zapoznać się z kilkoma nieznanymi i ciekawymi faktami na temat wind.
Hashtagi: #LIFESTYLE #IT i technologie

Similar Posts