Wiadomości branżowe

Na co stać Polaka?

Teaser

Wirtualna Polska rozpoczęła nowy cykl „Na co stać Polaka?”. Redakcja serwisu finanse.wp.pl policzyła, co za swoją pensję może kupić statystyczny Kowalski i jak to się ma do zarobków i możliwości konsumpcyjnych mieszkańców innych krajów. Na początek porównani zostaliśmy z naszymi zachodnimi sąsiadami.

Na pierwszy rzut oka nie wypadliśmy blado Z badania redakcji serwisu Finanse WP.PL wynika bowiem, że każdy z 20 analizowanych produktów (w tym usług) nabyć można „za mniejsze pieniądze” w naszym kraju. Nie mamy powodów do narzekań, zwłaszcza gdy chodzi o wysokość abonamentu telefonii komórkowej, dostęp do internetu czy... ceny niemieckich samochodów. Najnowszego Volkswagena Golfa w wersji podstawowej kupić możemy w naszym salonie o ponad 2 tys. euro taniej.

Pytanie tylko, co z tego? Nasze pensje są tak niskie, że statystycznego Kowalskiego na taki zakup po prostu nie stać. Miesięczne zarobki netto w Polsce to 0,04 wartości ww. golfa. Na ów samochód nasz rodak musiałby więc odkładać ponad dwa lata. Tymczasem statystyczny Müller kupi golfa po siedmiu i pół miesiącach pracy.

Czego jeszcze dowiemy się z zestawień WP.PL?
M.in. tego, że aby kupić 75-metrowe lokum w Berlinie nasi sąsiedzi muszą oszczędzać przez 7 lat. Warszawianin na mieszkanie o tej samej powierzchni będzie zbierać przez 17 lat i 9 miesięcy. Ile litrów benzyny miesięcznie jest w stanie nabyć Polak, a ile Niemiec? Odpowiednio 470 i 1413. Ile ziemniaków i mięsa mógłby zakupić mieszkaniec danego kraju za swoją miesięczną pensję? Polak – 31 kwintali ziemniaków i 200 kg mięsa, Niemiec – 16,5kwintala, blisko 500 kg.

Najważniejsza w naszych badaniach jest relacja ceny produktów i wysokości zarobków w danym kraju i porównanie wyniku do innych państw. Wskaźnik ten otrzymaliśmy, dzieląc liczbę tego, co może kupić np. Niemiec przez to, co może kupić Polak. Nazwaliśmy go Polskim Indeksem Cen (PIC). Jest on podstawą naszej analizy – mówi Sebastian Ogórek, Redaktor Serwisów Ekonomicznych WP.PL i autor cyklu.

Redakcja serwisu finanse.wp.pl z powodzeniem realizuje cykle artykułów, raportów i analiz, poświęcone istotnym zagadnieniom dotyczącym portfelów Polaków. Do popularnych należą m.in. kwartalne publikacje Koszyk Wirtualnej Polski (porównanie cen najważniejszych produktów w najpopularniejszych sieciach handlowych).

Pełna treść materiału
Serwis Finanse WP.PL

< 242022" >
Źródło Wirtualna Polska SA. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts